Az MBSZ-ről
A sportbúvárkodás az 1950-es évek elején rohamosan terjedt el Európában. Ebben nagy szerepe volt Jacques-Yves Cousteau kapitány találmányának, amely a sűrített levegővel töltött légzőkészülék használatával lehetővé tette a hosszabb víz alatti tartózkodást, a víz alatti élet tanulmányozását és a sportot.
1952-ben a Nemzetközi Sporthorgász Szövetségben (CIPS) Vízalatti Sportbizottság elnevezésével létrejött a sportág első nemzetközi szervezete, amely javaslatára 1959-ben Monacóban megalakult a CMAS (Confédération Mondiale des Activites Subaquatiques) a Vízalatti Tevékenységek Világszövetsége.
A CMAS megalakulásakor 15, 1982-ben már 52, napjainkban több mint száz ország tagja mind az öt kontinensről. A szervezet legfelső végrehajtó fóruma a két évenként összehívott közgyűlés. Az operatív feladatokat a CMAS mindenkori székhelyén (1991-ig Párizs, azóta Róma) működő iroda végzi. A kongresszusok közötti időszakban a 15 fõs Végrehajtó Bizottság jogosult a döntések meghozatalára. Három bizottság működik a CMAS céljai eléréséért, ezek: a sport, technikai és tudományos bizottságok. A magyar szövetség 1968 óta tagja a CMAS-nak. Dr Nyíri Iván a CMAS Elnökségben, Ludvigh Zoltán az Uszonyosúszó Bizottságban töltött be tisztséget, jelenleg Papp Gábor az elnökségben, Zelenák József a Technikai Bizottságban, Balázs Péter a Tájékozódási Bizottságban képviseli az MBSZ-t.
1957 és 1959 között hazánkban is egyre több búvárcsoport alakult meg; akkor kezdtünk megismerkedni az új sportággal. A romantikus víz alatti világ megismerésének lehetősége vonzotta a fiatalok tömegét a búvárklubokba. 1967-ig egységes irányítás nélkül működtek a hazai búvárcsoportok. Az OTSH sportágainak rendszerében ez év végére megalakult a Magyar Könnyűbúvár Szövetség, mely 1968. január 1-jétől hivatalos megkezdte működését. Megindult a szervezett, irányított búvárképzés és a búvársport.
Az ezt követő – ellentmondásoktól terhes – mintegy húsz esztendő alatt számos erőfeszítés, fáradozás és útkeresés eredményeként jelentős fejlődésen ment keresztül a sportág. Kialakult egyfelől a Magyar Honvédelmi Szövetség rendszerében a verseny- és szabadidősporttal, valamint búvármunkával foglalkozó klubok országos hálózata, másfelől az elsősorban a nagy hagyományokkal rendelkező természetbarát mozgalom köré szerveződő csoportok és szakosztályok rendszere.
1989 decemberében demokratikus úton megválasztásra került a Magyar Búvár Szövetség. Az újjáalakult szövetség legfontosabb feladati között tartotta számon az értékek megőrzését, amelyet elsősorban a versenysport-eredményekben lehetett mérni, a nemzetközi szövetségben való aktív jelenlétét, valamint a korszerű nemzetközi kritériumoknak megfelelő búvároktatási és minősítési rendszer életre hívását.