MBSZ 55
MBSZ 55 Díjazottak
Czakó László
A magyarországi búvárkodás egyik úttörője, aki az ipari búvárkodás, a barlangi merülések, és a roncskutatás területén is aktív. Évtizedekig volt a Debreceni Búvárklub elnöke, kiemelkedő szerepe volt a régió búváréletének fejlődésében. Vezetője a Miskolc város ivóvíz ellátását adó karsztforrások feltárásának és kutatásának. Nevéhez köthető többek között a Monarchia hadihajóinak kutatása. A legnagyobb magyar hadihajót a Szent István csatahajó roncsát az Adriai-tengerben 1994-ben hetvenméteres mélységben találta meg. Czakó László eddig 5 hajóroncsot fedezett fel, de még bőven van terve a jövőre nézve.
Csepregi Oszkár
Több mint tíz éven át a Magyar Búvár Szövetség (MBSZ) elnöke, a Víz alatti Tevékenységek Világszövetségének (CMAS) vezetőségi tagja volt. Az általa alapított Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat Búvárrégészeti szakosztályának vezetője. Kiemelkedő kutatásokat végzett, például az Osztrák-Magyar Monarchia S.M.S. Szent István csatahajó roncsainak feltárásában és az 1723-ban római feliratos köveket szállító bárka felderítésében is közreműködött.
Több éven keresztül vezette Bölcskénél a Duna medrében rejtőző római erőd, valamint a feliratos és faragott oltárkövek lokalizálását, feltárását, Része volta kövek származási helyének felkutatásában,,a bölcskei kőtár létrehozásában. császári palotában található kövek azonosításában. Kutatásainak eredményeiről tanulmányokban, önálló könyvben számolt be. Rendszeres előadja volt németországi, svájci osztrák konferenciáknak.
2008-ban a Napkút Alapítvány beválasztotta azon 70. évükbe lépő jelességek közé, akik a legtöbbet tették a magyar kultúráért, tudományért, sportért
Kardos István
Kardos István nehéz időkben, 1989-ben vette át a Mátrai Erőmű Búvárklub elődszervezetének vezetését. Jelenleg 100 fölötti taglétszámú szervezetet irányít, mely a hazai búvársportnak és Gyöngyös város sportéletének is és meghatározó szereplője, ahol a műszaki tevékenység, a búvároktatás, valamint a verseny- és szabadidősport is magas színvonalon működik. Vezetése alatt a búvárklub alapvető szereplője lett a városi és kistérségi úszásoktatásnak, a helyi és országos utánpótlássportnak, számos kiváló versenyzőt adott a magyar válogatottnak, akik szerte a világon öregbítik klubjuk, városuk és országuk hírnevét.
Kovács László
Uszonyosúszó edzőként 1976. óta dolgozik a búvársportban. Tanítványai többek között négyen Világbajnokságon, ketten Európa-bajnokságon diadalmaskodtak, míg ketten Világjátékokon értek el dobogós helyezést. Nemzetközi eseményeken közel 200 érmet nyertek versenyzői, míg az országos bajnokságokon több mint másfél ezret. Munkáját számos díjjal elismerték, többek között 2000-ben mesteredzői címet kapott. Azóta is folyamatosan, rendkívül magas szinten, nagyon eredményesen alakítja a kaposvári uszonyosúszó csapatot, 2014. óta a klubelnöki teendőit is ellátja.
Ludvigh Zoltán
Okleveles sportmenedzserként végzett, majd később a Kecskeméti Sport Kht sportszakmai igazgatója, a Búvár Világszövetség (CMAS) Uszonyosúszó Bizottság tagja is volt. 28 évig volt a kecskeméti búvár klub vezetőedzője. Nemzetközi minősítésű versenybíró, a Testnevelési Egyetem búvárúszó szakedző képzésének volt a szakmai vezetője, a búvárúszó szakedző képzést szakmailag igazgatja. Magyar Bronz Érdemkereszttel és Bay Béla-díjjal is kitüntetett sportszakember 40 évvel ezelőtt, a búvársportágban elsőként kapta meg a Mesteredzői címet és 50 éve tevékenykedik Kecskeméten, amiért a CMAS is köszönetét fejezte ki. A sportág történelmének, adatainak feldolgozásával foglalkozik, hogy az megmaradjon az utókornak is, többek között nevéhez köthető a magyar búvársport kézikönyve is. 20 évig volt az MBSZ sport alelnöke, jelenleg a Magyar Búvár Szakszövetség tiszteletbeli alelnöke.
Maróthy László
Háromcsillagos búvároktató. A kezdetektől a Szövetség tagja könnyűbúvárként, évtizedekig a Delfin és a Poseidon egyesületek sportvezetőjeként, tájékozódási kupaversenyek szervezőjeként, búvároktatóként. A nyolcvanas évek vége felé néhány társával új szabályzatok kidolgozásával a Szövetség megreformálásán dolgozik, majd a Magyar Búvár Szövetség megalakulása után a Technikai Bizottság tagjaként hosszú évekig a CMAS búvárminősítési rendszer ügyeit intézte.
Társadalmi munkája mellett évtizedekig hivatásos ipari búvárként dolgozott.
Medek Miklós
A búvárkodás sport és technikai területén is sok évtizede végzi munkáját. Fiatalok generációit ismertette meg a víz alatti világgal, vagy vezette be a búvársportokba. Magyarországon korábbi egyesülete, az MHSZ Egyesült Izzó Búvár Klub volt az első, amelyik víz alatti felvételeket készített, erre azért is büszke, mert abban, hogy végül a búvárkodásba szeretett bele, nagy szerepe volt a víz alatti filmeknek is.
Már 1961-től merül különböző vizekben, ipari munkái mellett tájékozódási búvár-edzőként, versenyek rendezőjeként is rendkívül termékeny és eredményes volt, kiegészülve az oktatás területén végzett munkájáért a hazai búvárélet legnagyobbjai között említhetjük.
Mohácsi Ferenc
A melbourne-i olimpia bronzérmes kenusa a játékok után búcsút vett addigi sportágától, de az aktív sportolást nem hagyta abba, hiszen mind sportpisztolylövésben, mind motorcsónaksportban kipróbálta magát. Ezen felül elévülhetetlen érdemei vannak a magyar búvársport megteremtésében is. Nemcsak a Magyar Honvédelmi Szövetségnél volt a búvárszakosztály szakágvezetője, de a Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári teendőit is ellátta egészen 1989-ig. 1972-től 1989-ig a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának a tagja, valamint nemzetközi versenyellenőr volt.
Násfay Béla
Háromcsillagos búvároktató és búvárfotós. A kezdetektől, 1968-tól a Szövetség tagja könnyűbúvárként, egyesületi sportvezetőként, versenybíróként, búvár- és fotóoktatóként, versenyszervezőként, tisztségviselőként. A hetvenes években a Tájékoztatási- majd később Oktatási és propaganda bizottság vezetője, a Könnyűbúvár Értesítő szerkesztője. A nyolcvanas években néhány társával a CMAS oktatási és minősítési rendszer meghonosításáért dolgozik, majd amikor ez 1992-ben sikerül, ő az Alapminősítő Bizottság elnöke. 1972-óta szervezője és résztvevője a Búvárfotós Országos Bajnokságoknak, majd 2000 után – a Szakszövetség Vizuális albizottsága vezetőjeként – a víz alatti fotós szakág versenyrendszerének működtetésén dolgozik a néhány évvel ezelőtti visszavonulásáig.”
Dr. Pálfi Zoltán
Dr. Pálfi Zoltán – búvároknak mellőzve a hivataloskodást, csak Zoli, vagy Doki. Zoli a Ganz-Mávagban kezdte, majd rövid idő múlva csatlakozott az Amphorához, melyet személyiségének, technika tudásának és búvárkodás szeretetének köszönhetően a mai napi is vezet, és a neve egybeforrt az Amphoráéval. Évtizedeken keresztül volt elnökségi tagja az MBSZ-nek, képviselte a CMAS-ban a szövetséget, tájolós válogatott edzőként, majd csapatvezetőként segítette a sportolók felkészülését is.
Több mint 55 év búvárkodásban eltöltött, de jelenleg is aktív, időből nehéz kiragadni egy-két nevezetes, vagy emlékezetes eseményt, mert egy esemény megemlítése, sok másikat hoz a felszínre:
Több mint 30 éve vezeti az Amphora Búvár Klubot, ahol szerény, de stabil keretek között készülhetnek a versenyzők, ezt számos Világ-és Európa bajnoki cím mutatja több sportágban is. Ez a stabilitás adja klub szerteágazó, gazdag és színes tevékenységét.Gépészmérnöki ismeretei alapján az Amphora kivitelezésében készültek el a Hévízi-tó forrásbarlang megóvó munkálatai, mely tevékenységért Zoli és a klub UNESCO környezetvédelmi Világdíjat kapott.
Szent István csatahajó újra megtalálásában és expedícióban való aktív részvétel
Számos expedícióban való részvétel 1980-as évek Kuba, Thaiföld és Sínai félsziget
Műszaki és igazságügyi szakértői tevékenységek búvárbalesetek során pl. a nyékládházi tavakban a felfordított uszály alatt
És a történetei, történet mesélései: olyan szeretettel és élvezettel mesél történeteket, hogy néha jobb hallani őket, mint átélni. Ha igazán jó történetet szeretnétek hallani, akkor kérdezzétek tőle, hogy hogyan és miért is úszta át a Volgát
Roith György
Roith György CMAS búvároktató, az MBSZ Tiszteletbeli Technikai Alelnöke, a hazai könnyűbúvár sport egyik úttörője és kiemelkedő egyénisége. 1958-ban kezdte pályafutását az MHS Központi Könnyűbúvár Szakosztályban. Később könnyűbúvár csoportot alapított, búvároktatással foglalkozott, és aktívan részt vett a Magyar Búvár Szövetség megalakításában. Merült tavakban, barlangban, jég alatt, de a Fekete-, Vörös-, Karib- és az Adriai-tengerben is. Részt vett hazánk tavainak felderítésében és tengeri túrákban, felszerelés építésben, barlangkutatásban, fotózásban, ipari búvármunkákban, majd később a versenysport szervezésében és bírói munkájában. 1980-tól a Korall Természetbarát Búvár Klub alapítója és egyik vezetője. Részt vett a CMAS oktatási és minősítési rendszer honosításának előkészítésében, vezető sportbíróként nemzetközi szinten is sokat tevékenykedett a búvár versenysportban. 80 évet, egy egész életet nem lehet azonban csak néhány mondatban összefoglalni. Az évtizedeken át tartó elkötelezett munkájával és az MBSZ-ben betöltött vezetői szerepével kiemelkedően hozzájárult a búvársport fejlődéséhez Magyarországon, elévülhetetlen érdemei vannak a fiatalok mentorálásában.
Vámosi Antal
Munkájából adódóan 1970. óta valamennyi tiszai árvízvédekezésben részt vett. Az 1960-as évek elején kezdett búvárkodni, majd 1969-ben Magyarország első három hivatalos búvároktatója között volt. A szakember1967-ben alapítója, majd 1972 óta vezetője a Szolnoki Búvár Sportegyesületnek (korábban MHSZ Vízi Klub). Vámosi Antal elhivatottságának köszönhetően a szolnoki búvárúszók évtizedeken keresztül eredményesen versenyeztek nem csupán a hazai, de a nemzetközi megmérettetéseken is. Tagja volt a Magyar Búvár Szövetség elnökségének, az első hazai búvármagazin szerkesztőbizottságában is munkát vállalt.
Császárné Gulácsy Éva
Az 1957-ben alapított Csepel Barakuda Búváregyesületnél kezdett versenyezni 1976-ban, 2000-től számtalan hazai és nemzetközi verseny lebonyolításában végzett szervezési munkát és biztosította a szükséges technikai hátteret. 2018-tól már a nagy múltú klub elnökeként dolgozik a sikerek folytatásában. A klub versenyzői az évtizedek alatt eredményesen képviselték az egyesületet és válogatottként a magyar színeket nemzetközi uszonyosúszó és tájolós versenyeken egyaránt.
Gurisatti Gyula
A hazai tájékozódási búvárúszás első világbajnoki címét szerezte. Tájékozódási búvárúszásban 11, uszonyosúszásban 4 világversenyen vett részt. Uszonyosúszásban 1-szer állhatott fel a Világjátékok dobogójára, 18-szor volt magyar bajnok. Tájékozódási búvárúszásban 4 világbajnoki, és 1 Európa-bajnoki elsőséget szerzett, emellett még világversenyen 14-szer végzett érmes helyen. 32 alkalommal szerezte meg az országos bajnoki címet. Örökös magyar bajnok, 3-szor választották meg az év sportolójának. A sporthoz sem maradt hűtlen, mert balesete után a klubjában edzői munkát vállalt. Jelenleg is aktívan sportol, lövészetben több Paralimpián is szerepelt.
Kemecsei Péter
Az 1970-es évek meghatározó, és megbízható versenyzője, a búvárúszó versenyszámok specialistája volt. Tájékozódási búvárúszásban 1 Európa-bajnokságon, uszonyosúszásban 1 világbajnokságon, és 2 Európa-bajnokságon volt a válogatott tagja. Tájolásban 5, uszonyosúszásban 9 országos bajnoki címet nyert. A sportág Örökös bajnoka. Aktív pályafutását követően edzőként tevékenykedett. Ő volt az, aki az Amphora búvárklub eredményes uszonyosúszó tevékenységét beindította. Hihetetlen közvetlen, segítőkész, nagyon népszerű versenyző és edző volt.
Dr. Kertai György
1967-1977 évek közötti időszakban volt kiemelkedő szereplője a könnyűbúvár sportnak. Ez idő alatt 1 Világbajnokságon és 4 Európa-bajnokságon volt tagja a válogatott csapatnak. Világversenyeken 28 alkalommal indult tájékozódási, és uszonyos úszó versenyszámokban. Uszonyos úszásban volt sikeres, amit az Európa-bajnokságon elért 1- 1 ezüst és bronzérem, valamint a 11 döntős helyezés is bizonyít. 1972-ben az Év sportolójának választották. 27-szor nyert magyar bajnoki címet, a magyar búvársport Örökös Bajnoka.
Kiss Ferenc
Az uszonyosúszás első Európa-bajnoki címét elérő 4×100 méteres váltónak volt a tagja. A szegedi sportoló két világ, és három Európa-bajnokságon vett részt, ahol kilencszer léphetett fel a dobogóra. Tizennyolcszor volt országos bajnok, háromszor választották meg az év sportolójának, a magyar búvársport Örökös Bajnoka.
Kosztin Tibor
A búvár pályafutását a 70-es évek közepén kezdte mint ifjú sportoló. 15 évet versenyszerűen uszonyos és tájékozódási búvárúszóként töltött, edzői munkásága a 80-as évek végén kezdődött mindkét szakágban. Számos Európa-bajnokságon, világbajnokságon, világkupán, összetett világkupákon illetve világjátékokon gyűjtöttek érmeket versenyzői. A bajnoki címek ellenére mégis a csapat eredményükre a legbüszkébb, amit a 90-es évek végén ért el az Amphora.
Löffler György
Az uszonyosúszás első Európa-bajnoki címét elérő 4×100 méteres váltónak volt a tagja. A budapesti sportoló két világ, és egy Európa-bajnokságon vett részt, ahol háromszor léphetett fel a dobogóra. Született sprinter, tizenkétszer volt országos bajnok, a magyar búvársport Örökös Bajnoka.
Sándor Tibor
1963-1970 között időszakban volt meghatározó alakja a könnyűbúvár sportnak. Ő volt a sportág első Egyéni Bajnoka. 1963-ban az MHS által rendezett első Országos Bajnokságon egyéni összetettben, és a csapatversenyben győztes pécsi csapatban is bajnokságot nyert. Az 1968-ban az MKBSZ által rendezett első Országos Bajnokságon is megismételte ugyanezt az eredményt. Pályafutása alatt 9-szer nyert országos bajnoki címet.
Szalay Cecília
Az 1961-ben Alustában megrendezett II. Búvárúszó Európa-bajnokságon Szalay Cecília 25 méteres búvárúszásban 3. helyezést, bronzérmet szerzett. A Búvárúszó Eb-vel azonos helyen és időben rendezték meg a II. Tájékozódási búvárúszó Európa-bajnokságot is. Ezen a versenyen 2. helyezést, ezüstérmet szerzett összetett versenyeredményével.
Tóth Árpád
Az uszonyosúszás első Európa-bajnoki címét elérő 4×100 méteres váltónak volt a tagja. 3 világ és 2 Európa-bajnokságon vett részt, ahol ötször léphetett fel a dobogóra. Tizenkilencszeres országos bajnok, kétszer választották meg az év sportolójának, a magyar búvársport Örökös Bajnoka.
Hideg Ferenc
Hideg Ferenc, vagy ahogy a búvárok ismerik, Frányó 1959-ben, 35 évesen kezdte a könnyűbúvár sportot, de már fiatalabb korában, a Lágymányosi öbölben tanult meg úszni. Élete során katonaként a háborút két kisebb sebesüléssel úszta meg, 1945 tavaszán tért haza a frontról, és Budán telepedett le. Később a Beloiannisz BHG gyárban alakult könnyűbúvár szakosztály tagjai között találta meg a búvárcsaládot. Az első merülésére a budai Feneketlen-tóban került sor, majd később Egyiptomban és a Maldív-szigeteken is sokat búvárkodott. Frányó bácsi részt vett a könnyűbúvár versenysport kialakulásában, és pályabíróként is tevékenykedett Európa- és világbajnokságokon is, és még a versenyszabályok kidolgozása is az ő nevéhez fűződik.
Brankovits István
A Galathea Búvárközpont vezető oktatója, CMAS, PADI és DAN instruktor. Kezdeti élményei Cousteau filmjeivel kezdődtek, 1973-ban az Ócsai tóban merült először, majd a Delfin Búvárklubnál és az Amphora Búvár Klubnál teljesedett ki. 1993-ban részt vett az ország első búvárboltjának kialakításában. Szenvedélye a víz alatti világ megosztása, rendszeresen tartózkodik Horvátországban a senji búvárbázison, ahol a tudását igyekszik átadni másoknak.
Cseh Attila
Cseh Attila, egyetemi- és búvároktató, búvárfilmes 1994-ben kezdett érdeklődni a búvárkodás iránt. Azóta számos ismeretterjesztő és gondolatébresztő búvárfilmet készített. Az Ábel birodalmában című filmje hozta meg számára a legnagyobb sikert, az alkotást több nemzetközi díjjal is elismertek. 2008-tól a Magyar Búvár Szakszövetség elnökségi tagja, 2010-ben elnyerte az év CMAS búvároktatója címet. Nevéhez fűződik a magyarországi CMAS tananyag könnyűbúvár alapfokú és haladó oktató filmjeinek elkészítése. Célja a búvár szabadidősport elméletének és gyakorlatának alapos elsajátíttatása.
Fehér József
Fehér József, vagy ahogyan a búvár berkeken belül szólítják „Leo” az 1960-as évek végén került az akkor még az MHSZ keretein belül működő Győri Búvár Sportegyesülethez, amely ebben az évben ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Leo először tájékozódási búvárúszó versenyzőként, majd iparibúvárként, oktatóként, aztán később és az egyesület műszaki elnökhelyettesként tevékenykedett. Egyik alapító tagja a méltán híres révkomáromi Poseidon búvárklubnak, reduktorokat szervizel és még most is aktívan merül. Több oktatási rendszer oktató tréneréként sok száz búvárt képzett ki, ismertette meg velük a „csend világát” és mai napig is nagy örömmel adja át a szakmai tudását a fiatalabb generációnak.
Előd László
1997-ben kezdett búvárkodni, mára 750 merülésen van túl. 2000. óta foglalkozik víz alatti fotózással. Több nemzetközi elismerés mellett 2005, 2007, 2009 és 2011-ben is a Búvárfotós Országos Bajnokság összetett győztese, 2005-ben az Év természetfotósa. A víz alatti fotós szakág eddigi legeredményesebb versenyzője (13 egyéni és 7 összetett országos bajnoki győzelem, valamit 1 VB döntő 9. hely)
Irsai Sándor
Irányításával a barlangi búvárok nagy sikereket értek el. Feltárták a korábban 40 éven át ostromolt „Reménytelen szifont” a Kossuth Barlangban és egy nagyméretű levegős barlangi termet fedeztek fel, amely stílszerűen az „Apáink terme” nevet kapta. Feltérképezték a Rákóczi-barlang víz alatti rendszerét és új járatokat tártak fel. Angol búvárokkal Boszniában is végeztek víz alatti kutatómunkát. Munkáját a Környezetvédelmi miniszter a klubnak ítélt Pro Natura díjjal ismerte el.
Fejes László
Fejes László a St.Flórián Búvár Sportegyesület elnöke, a Béka Búváriskola vezető oktatója. Gyermekeket és felnőtteket tanít a biztonságos búvárkodásra, a vízi élővilág tiszteletére, szeretetére, és védelmére. A búvárkodással 1980 nyarán ismerkedett meg a légzőkészülékes búvárkodással, amit aztán hivatása is lett, a Budapesti Tűzoltóság, Tűzoltó Búvár Szolgálatának vezetőjeként. Aktív tagja az MBSZ Felügyelő Bizottságának. A mai napig oktatóként vesz részt a búvárok és búvároktatók képzésében. Közösségünk köztiszteletben álló tagja.
Holló Győző
Egerben közel 50 éve foglalkozik mindennel, ami a búvárkodáshoz köthető. Az Egri Búvár Klub elnöke 30 éve, ez idő alatt gyermekek százaival ismertette és szeretette meg a búvársportot. A „mindent is megoldunk” mentalitásával, szakmai tudásával számos hazai és nemzetközi búvárverseny házigazdája volt Eger.
Miklós Tamás
1981-ben kezdett merülgetni a székesfehérvári búvárklubbal, majd 1985-ben a Hídépítő Vállalathoz került és ott kezdődött el a NAUI képzés. A Thomas’ Club búváriskola vezető oktatója Miklós Tamás 2005 óta a NAUI Worldwide magyarországi képviselője, 2015 óta a NAUI Worldwide International Advisory Board tagja. Évtizedek óta segíti az MBSZ Technikai Bizottságának munkáját.
Selmeczi Dániel
Selmeczi Dániel búvár- és természetfotós, fotóművész. A búvárkodással 1999-ben ismerkedett meg, később NAUI, majd TDI technikai búvároktató lett. A vízfelszín alatti fényképezéssel 2003-ban kezdett foglalkozni. Azóta megfordult a világ számos részén, kedvenc témája a víz alatti élőlények, különösen a cápák és a ráják fotózása, de újabban a szárazföldi természet fotózása is. Számos kiemelkedő hazai és nemzetközi díj tulajdonosa. 2008-óta a Magyar Fotóművészek Szövetségének, 2010-óta a naturArt Magyar Természetfotósok Szövetségének tagja.
Szathmári Zsolt
1986 -1997 Tűrr István Műszaki ezred, Felderítő század. Búvár állomásparancsnok. Hivatásos katonabúvár oktató, közel 1000 katonai búvárt képzése. 1996 óta CMAS *** búvároktatói minősítéssel rendelkezem.
Szakbúvár oktatóként: zártruhás, hidegvízi, éjszakai, roncs I-II, folyóvízi, sisakos, jégalámerülő, mélymerülő, gyermek búvároktató, haladó nitrox oktató hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő búvároktató
A búváriskolám, a Szatya Búváriskola a Magyar Búvár Szakszövetség által elismert iskola. www.szatya.hu. 2003 óta veszek részt felkérésre a CMAS Búvároktatói Tanfolyam gyakorlati oktatásain, vizsgáztatásain. 2004-ben búvárúszó és uszonyos úszó Sportoktatói minősítést szereztem.
A 2006 ban megalakult Havária Közhasznú Egyesület elnöke és alapítója, melynek fő tevékenységi köre működési területén az élet és anyagi javak mentése, közreműködés ár és belvízi védekezésben, illetve a térség vonatkozásában vízi balesetek megelőzése és vízi, illetve búvár mentések.
2019 -évben meg alakítottam az ERDI Magyarországot, majd Havária egyesület bázisán került kialakításra az ERDI /Nemzetközi Magyar Katasztrófavédelmi Búvár Kiképző Központ/, ahol a katasztrófa védelmi hivatásos és önkéntes búvárok egységes kiképzése és felkészítése történik.
2021év töl. Vezetem a Katasztrófavédelem a TEK, a Magyar honvédség, valamint iparibúvárok ERDI búvár átképzését.
2021év vezetésemmel létre jött a nemzetközi ERDI árvíz védekezési szakbúvár képzés alapjai és oktatási anyagai majd a Floridai ERDI központtól megkaptuk az engedélyt az ERDI árvíz védekezési szakbúvár oktatásra igy én lettem az első Európai Árvízi szakbúvár oktató.
A hableány hajó tragédia mentési tapasztalatai hatására 2022 évben létre hoztam az ország első hajó imitációs búvár kiképző konténerét melyben elkezdődnek a mentő búvárok folyóvízben zártérben történő szakbúvár képzései.
2023 év ben nagy sikerrel vezetésemmel 1 éven keresztül megvalósult a Magyarország első rehabilitációs búvároktatási programja, mozgássérült vak látássérült down szindrómás betegek rehabilitációja.
Búvár oktatási és mentési tevékenységét számos helyről elismerték, ezekből a legfontosabbak az alábbiak:
2007 Lakosság védelméért érdemrend,
2009 Baja kistérség katasztrófavédelméért elismerés
2009 Év szakbúvár oktatója MBSZ
2017 Magyarország szolgálatában a biztonságért Díj
2019 BM Magyarországért Rendkívüli Helytállásért Arany fokozat,
2020 Szent Flórián Érdemrend
Zelenák József
Mintegy 25 éve vesz részt aktívan az MBSZ Technikai Bizottságának munkájában. Jelenleg is az MBSZ alelnöke és a CMAS Búvároktatói Kollégium elnöke. A Búvár Világszövetség Technikai Bizottságának tagja. Több búvároktatási anyag szerzője vagy társszerzője. Számos nemzetközi búvárexpedíció szakmai vezetője ill. résztvevője. Saját bevallása szerint sokat köszönhet mentorainak: Roith Györgynek, Medek Miklósnak, Násfay Bélának, Fejes Lászlónak, Vámosi Antalnak.
Andics Árpád
A hazai víz alatti hoki sportág kiemelkedő alakja, a Vízihoki és Tömegsport Egyesület versenyzőjeként és edzőjeként is rengeteget tett az elmúlt 15 évben a sportág népszerűsítéséért. A 2013. évi Világbajnokságon és 2017. évi Európa-bajnokságon résztvevő válogatott csapatvezetője volt.
Balázs Péter
Balázs Péter a búvársport két szakágában is, a tájékozódási búvárúszásban és az uszonyosúszásban is nemzetközi szintű eredményeket ért el. Tájékozódási búvárúszásban a sportág eddigi legeredményesebb versenyzője: tízszeres világ- és huszonnégyszeres Európa-bajnok, emellett a világversenyeken 48-szor állt fel a dobogó valamelyik fokára, 86 alkalommal lett országos bajnok. Az Amphora Búvár Klub tagjaként immár 35 éve vesz részt nap mint nap az edzéseken. A magyar búvársport Örökös Bajnoka, akit eddig huszonegyszer választották meg az év sportolójának.
Bukor Ádám
A felvidékről származó sportoló 2017. óta erősíti a magyar uszonyosúszó válogatottat. 7 világversenyen világbajnoki és 4 Európa-bajnoki címet nyert, valamint további 10 dobogós helyezést ért el. Világcsúcs, 8-szoros magyar bajnoki cím fűződik a nevéhez, valamint négyszer lett az év sportolója. 2020-tól a Győri Búvár Sport Egyesület versenyzője.
Debreczeni Hajnalka
Sokoldalú versenyző volt, aki 16 éven keresztül a búvársport két szakágában is sikeresnek bizonyult. Pályafutása alatt uszonyosúszásban 15-ször, tájékozódási búvárúszásban 5-ször vett részt világversenyeken. Uszonyosúszásban 1 világbajnoki és 4 Európa-bajnoki címet szerzett, valamint 9-szer állhatott még fel a dobogóra a 29-szeres magyar bajnok, aki még egy világcsúcsot is úszott. Tájékozódási búvárúszásban világversenyen 3-szor állt fel a dobogóra, 9-szer lett országos bajnok. Sikerei nagy részét dunaújvárosi sportolóként érte el, egy szegedi kitérő után pedig visszatért nevelő egyesületéhez. A magyar búvársport örökös bajnoka.
Engyel Ákos
Több mint húsz éve aktívan foglalkozik a szabadtüdős (apnea/freediving) és a készülékes merüléssel. Számos nemzetközi versenyen vett részt, az évek során megszerzett tapasztalatait pedig tanfolyamokon az SDI, TDI, valamint CMAS oktatói képesítésekkel rendelkező szakember.
Gurisatti Róbert
Versenyzői pályafutása alatt 25 éven keresztül volt tagja mindkét szakág válogatottjának. Tájékozódási búvárúszásban 16, uszonyosúszásban 7 világversenyen vett részt. Uszonyosúszásban háromszor léphetett fel a világverseny dobogójára, míg tájékozódási búvárúszásban 4 világbajnoki, és 3 Európa-bajnoki címet nyert, és huszonegyszer ért el dobogós helyezést. Örökös magyar bajnok, négyszer választották meg az év sportolójának, 52-szer nyert magyar bajnokságot, ezek közül uszonyosúszásban 22-tőt, tájékozódási búvárúszásban 30-at. A dunaújvárosi Búvársuli Sportegyesület elnökeként és edzőként is tanítványai sikereiért dolgozik minden nap.
Juhos Gergely
Hosszú sportpályafutása alatt 13 uszonyosúszó világversenyen 2 világbajnoki és 2 Európa-bajnoki címet nyert, valamint még nyolcszor állhatott fel a dobogóra. Egyéni versenyszámban egyszer világcsúcsot állított fel. 15 éven keresztül volt a válogatott meghatározó versenyzője. Tizenháromszoros magyar bajnok, és a magyar búvársport Örökös Bajnoka.
Kanyó Dénes
21 évet töltött a sportág nemzetközi élvonalában. Hosszú sportpályafutása alatt 24 uszonyosúszó világversenyen vett részt: egyszer a Világjátékon, kétszer a világbajnokságokon, és négyszer az Európa-bajnokságokon nyert, 15-ször állhatott fel a dobogóra. A magyar búvársport Örökös Bajnoka, hétszer választották meg az év sportolójának. Egyszer állított fel egyéni versenyszámban világcsúcsot, a szegedi Muréna Úszó és Búvár Klub sportolójaként 120-szoros magyar bajnok, mely egyedülálló a sportágban.
Kiss Nándor
Kiss Nándor szerény, a sport iránt alázatos és elkötelezett versenyző. 2017-ben kezdődő uszonyosúszó pályafutása alatt számos országos csúccsal 50 Magyar bajnoki címet szerzett, 15-ször állhatott Világ és Európa- bajnoki dobogó tetején (3× junior Világbajnok, 5× junior Európa-bajnok, 3× Világbajnok, 4× európa- bajnok), 5 junior és 2 felnőtt világcsúcs fűződik nevéhez.
Korok Fatima
2023-ban 1 perc 52 másodperc alatt jutott le 102 méterre, majd közel 2 percig tartott az útja visszafelé, így 3 perc 47 másodpercet tett meg a víz alatt egyetlen levegővétellel, és ezzel új világrekordot állított fel a szabadtüdős merülés kategóriában – az azóta már négyszeres világbajnok és kilencszeres nemzeti rekordtartó apnea versenyző.
Kosina Gergő
Sportpályafutása alatt 6 uszonyosúszó világversenyen vett rész, ezalatt kétszer nyert világbajnoki, egyszer Európa-bajnoki címet. Öt éven keresztül volt a válogatott eredményes versenyzője, és két egyéni világcsúcsot állított fel. Negyvenegyszeres magyar bajnok, kétszer választották meg az év sportolójának.
Kókai Dávid
A hazai uszonyosúszó sport sikeredzője, aki sportágában a Debreceni Búvárklub edzőjeként, a szakbizottság elnökeként, a válogatott csapatvezetőjeként is nap mint nap dolgozik a magyar sikerekért. A búvársport „Év edzője” díj többszöri kitüntetettje sportolói pályafutását követően többek között Kosina Gergő és Senánszky Petra edzőjeként elévülhetetlen érdemeket szerzett 4 Világjátékok aranyérem, 46 világ és Európa-bajnoki cím, valamint több világcsúcs elérésében.
Ifj. Lőrincz Ferenc
„A természetfotózás speciális területe, a víz alatti fotózást 2007. óta műveli. A kezdetek óta, a víz alatti felszerelése elengedhetetlen tartozéka a fényképezőgép a vízálló búvár tokban. Kompakt, DSLR majd MILC kategóriában számos és nemzetközi fotópályázaton szerepelt sikeresen, Magyar Sajtófotó és Év Természetfotósa pályázatokon évek óta folyamatosan díjazott. A weboldalán folyamatosan publikálja is az általa meglátogatott merülőhelyeken látottakat, így bármi betekintést nyerhet fotói által a víz alatti világ csodáiba.
2017 óta nemzetközi „shootout” búvárfotós versenyeken is rendszeresen indul, legnagyobb sikereként 2021-ben a sportág hazai történetében először víz alatti fotós világbajnokságot nyert Takár Yvettel. Az Év Magyar Fotója – Év Magyar Fotósa 2023 pályázaton LŐRINCZ FERENC – ÉV MAGYAR FOTÓSA lett.
Novotny Tamás
A víz alatti rögbi sportág magyarországi meghonosításának egyik kiemelkedő alakja. Az első magyar víz alatti rögbi csapat, az UWR Tiszavirág Egyesület alapítójaként, elnökeként és versenyzőjeként is rengeteget tett az elmúlt több mint 15 évben a sportág népszerűsítéséért. Tamás, a magyar víz alatti rögbi csapat első, 2019. évi Világbajnokságának válogatott tagja volt.
Senánszky Petra
A búvársport eddigi legeredményesebb egyénisége pályafutása alatt 15 uszonyosúszó világversenyen indult. A debreceni klasszis 4 világjátékok, 17 világ – és 6 Európa-bajnoki győzelmet ért el. Emellett még tízszer léphetett fel a világversenyek bajnoki dobogójának valamelyik fokára. A sportág „koronázatlan királynője” 17 felnőtt világcsúcsot állított fel, 82 országos bajnoki címet ért el, tizenkétszer választották meg az év sportolójának. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy a 2022-es világjátékokon, Élet és Vízimentés sportágban is nagy sikereket ért el, jelenleg pedig a hagyományos úszásban küzd azért, hogy ott legyen a párizsi olimpián.
Varga Krisztina
Sportpályafutása alatt 10 uszonyosúszó világversenyen indult. Háromszor nyert világbajnokságon, és emellett még 22 alkalommal állt fel a világversenyek dobogóinak valamelyik fokára. Egy váltó világcúcs felállításának is részese volt. Ötvenszeres magyar bajnok. Később hét éven át volt a válogatott megbízható versenyzője.
Veress András
1982-ben kezdett el úszni, majd 1990-ben csatlakozott a Gagarin Hőerőmű Búvárklub tájékozódási búvárúszó csapatához, ahol 1994-től edzőként folytatta tevékenységét A hazai uszonyosúszó sport sikeredzője, aki az MBSZ elnökségi tagjaként, a válogatott csapatvezetőjeként és a Mátrai Búvárklub edzőjeként folyamatosan a sikerekért dolgozik, ennek eredményeként Világjátékok aranyéremhez, világbajnoki és Európa- bajnoki valamint világcsúcsok eléréséhez segítette versenyzőit.
Vilhelm Szilárd
Kaposváron kezdte sportpályafutását, ott tanult meg ötévesen úszni. 2000-ben az uszonyosúszó Kaposvárról Dunaújvárosba igazolt négy évre. A százötvenkétszeres országos magyar bajnok uszonyos úszó azonban Gyöngyösön találta meg igazán a helyét. Hosszú sportpályafutása alatt 11 uszonyosúszó világversenyen vett részt, 1 alkalommal a tájékozódási válogatottban is helyet kapott, ahol Európa-bajnoki ezüstérmet is nyert. Uszonyosúszó világversenyeken egyszer lett világbajnok, és négyszer nyert Európa-bajnokságot, emellett még hatszor állhatott fel a világversenyek dobogóinak valamelyik fokára. 14 éven keresztül volt a válogatott tagja, ez idő alatt két egyéni világcsúcsot állított fel. Tizennégyszeres magyar bajnok, háromszor választották meg az év sportolójának, valamint a magyar búvársport Örökös Bajnoka címét is megkapta.
Vinkler Péter
Sportpályafutása alatt 11 uszonyos úszó világversenyen vett részt a kaposvári Vinkler Péter, aki kétszeres világbajnok és háromszor Európa-bajnok, emellett még 10 alkalommal állhatott fel a világversenyek dobogóinak valamelyik fokára. 7 éven keresztül volt a válogatott meghatározóan eredményes tagja. Háromszor állított fel egyéni versenyszámban világcsúcsot. Huszonháromszoros magyar bajnok, kétszer választották meg az év sportolójának, valamint a magyar búvársport örökös bajnoka címét is megkapta.
Mischl Ferenc (1934 – 2023)
A búvársport első Országos Bajnokságán 1963-ban Országos Bajnok lett. Ebben az évben rendezett berlini nemzetközi versenyen már meghatározó tagja volt a csapatnak. Ezt követő években a sportág vezéregyéniségévé vált, akit mindenki csak Dömpiként ismert. 1967-ig versenyzőként sorra nyerte az Országos bajnoki címeket. 1968-ban a Fekete-tenger partján lévő Alustában a II. Könnyűbúvár Európa-bajnokságon már edzőként vett részt, és versenyzőjével, Szalay Cecíliával a sportág első érmeit nyerték meg világversenyen. Ezt követően a pécsi búvárversenyzők edzői és sportvezetői feladatait ellátta. Emellett a hazai és hazánkban rendezett nemzetközi versenyeken nagy szakértelemmel és elismeréssel látott el versenyelnöki feladatokat. A hazai búvársport nagy egyénisége volt. A munkája elismeréseként többek között a Munka Érdemrend bronz fokozatát is megkapta.
Gyémánt Imre (1940 – 2006)
1940-ben Érsekújváron született. Testnevelő tanárként, úszóedzőként 1970-ben köteleződött el egy életre a könnyűbúvár sport mellett, amelynek közel 40 éven át úttörő, meghatározó személyisége volt.
Megalapítója volt a szegedi Muréna Búvárúszó Klubnak, melynek munkáját 1970-től 2006-ban bekövetkezett haláláig irányította, a versenyzőit felkészítette.
Világversenyeken versenyzői tiszteletére 29-szer hangzott fel a Himnusz, kúszott a legmagasabbra a magyar zászló.
104szer álltak a versenyzői a dobogón.
1971-ben az uszonyos és buvárúszó válogatott edzője, 1977-ben az uszonyos és búvárúszó magyar válogatott szövetségi kapitánya volt. A nemzeti csapat tagjainak felkészítésében ezt követően is részt vett.
1985-ben sikeres edzői munkája eredményeként megkapta a Mesteredzői oklevelet.
Munkáját számos kitüntetéssel értékelték országos és szegedi szinten, ahol többször lett az év edzője.
Nemzetközi szinten is ismertségre, elismertségre tett szert szakmai körben.
Ivanics István 1941 - 2021
1989-ben, több mint negyven búváregyesület képviselői demokratikus választások útján megalakítja a Magyar Búvár Szövetséget, melynek elnökségi tagja volt.
Bobák Ferencel és Horváth Győzővel – közel két évi tervezés és kivitelezés után elkészítette a VM-GM nevű nedves tengeralattjárót. A merülőhajó hazai próbái után az Adrián is mintegy 40 méter mélységbe merült le. Az egészen egyedülálló kísérletről film is készült, mely a hazai búvárkodást volt hivatott népszerűsíteni.
1970. évi Tisza-völgyi Árvíz során árvízvédelemért Munka Érdemrend ezüst fokozattal kitüntetett könnyűbúvár.
Surányi Csaba (1943 – 2000)
16 évesen búvárvizsgát tett, majd a hazai könnyűbúvárkodás kiemelkedő alakja lett. A gépészmérnök és vízépítő mérnök végzettségű búvár rendkívül sokoldalú volt, mind szervezőként, mind búvárműszaki szakemberként. 1965-ben megalapította az Amphora Búvár Klubot, amelyhez mindvégig hű maradt. Az embléma megtervezésétől a búvárkellékek gyártásáig számos területen jártas volt, a búvártechnikai ismeretek mellett az oktatás terén is jelentős munkát végzett. Az 1989-ben létrehozott Technikai Bizottság első elnöke volt, majd az MBSZ alelnökeként is tevékenykedett. Részt vett a búvárminősítési szabályzat kidolgozásában és az oktatási tematika kialakításában. A magyar búvárok és az MBSZ számára végzett kimagasló munkájáért 1992-ben megkapta az MBSZ plakettjét. Élete utolsó éveiben egészsége és munkahelyi nehézségei kihívások elé állították, végül 57 évesen hunyt el, de neve a magyar búvársportban továbbra is él.
Szabó Dezső (1945 – 2008)
CMAS búvároktató, a Tungsram (korábban Izzó) Búvárklub vezetője és az Újpesti Búvár és Szabadidő SE egykori elnöke volt. Elmondása szerint 1957-ben megnézte Cousteau kapitány: A Csend világa című természetfilmjét, amely egyből magával ragadta, 1960-tól pedig maga is búvárkodott. A világkülönböző tájain több mint ötezerszer merült, kedvencei között említette a Vörös-tengert. Imádta a víz alatti fotózást, képein keresztül igyekezett a lehető legjobban átadni az élőben látott világot. Életének 63. évében távozott körünkből.
Plózer István (1948 – 1977)
Tapolcán 1964-től barlangi merüléssel foglalkozott. 1971-től az Országos Vízügyi Hivatal ár- és belvízvédelmi készenléti szervezetének könnyűbúváraként tevékenykedett. Legjelentősebb kutatási területe a Tapolcai-tavasbarlang, a Molnár János-barlang, valamint az általa feltárt Hévízi-forrásbarlang volt. Ő gyűjtötte össze a magyar barlangi búvármerülésekkel, kutatásokkal foglalkozó tanulmányokat. A barlangi búvármunka fellendítése érdekében 1975-ben megalapította az MKBT Vízalatti Barlangkutató Szakosztályt. Kiterjedt levelezéseinek és a külföldi szaksajtóban megjelent közleményeinek köszönhető, hogy a magyar víz -alatti barlangkutatás nemzetközileg is elismert lett. Fáradhatatlanságára jellemző, hogy 1974-ben bekapcsolódott az Amphora Könnyűbúvár Klub víz alatti kutatásaiba is. Mindössze 29 évesen tudományos kutatómunka közben, merülésnél vesztette életét. 1978-ban (posztumusz) Vass Imre-éremmel tüntették ki. Emlékére emléktáblákat helyeztek el a Malom-tó Boltív-forrásánál, a Hévízi-forrásbarlangnál és a Molnár János-barlangban.
Kollár K. Attila (1949 – 2019)
Évtizedeken át aktívan tevékenykedett a búvároktatóként, szerzőként és kiadóként. A hetvenes évektől kezdve részt vett víz alatti kutatásokban és barlangi búvár expedíciókban, például a Molnár János-barlang feltárásában. 1978-ban választották meg az MKBT Víz alatti Barlangkutató Szakbizottság elnökének, és részt vett a Magyar Búvár Szövetség munkájában, az Emlék és Hagyományőrző Szakbizottság elnöke is volt. Tagja volt a híres 1994-es búvárexpedíciónak, amely az Adrián az elsüllyesztett Szent István csatahajóhoz vezetett. CMAS három csillagos oktatói és UEF IC búvároktató végzettséggel is rendelkezett, saját búváriskolája is volt. A magyar búvárélet kiadványkínálatának jelentős része a nevéhez köthető, mint a „Könnyűbúvár ABC”, amelynek első kiadása 1994-ben jelent meg. Alapítója volt a „Búvárinfó” újságnak és az általa megálmodott „Magyar Búvár” virtulás és víz alatti múzeumnak. Kollár K. Attila mindig a magyar búvárkodás előmozdításáért dolgozott, távozásával ikonikus alakját veszítette el a közösség.
László Dezső ( 1955-2017 )
László Dezső vagy ahogy sokan hívták Dezsőbá kapcsolata a búvárúszással, pontosabban a Magyar Búvár Szakszövetséggel az 1990-es évekre nyúlik vissza.. Fia és lánya is a Dunaújvárosi egyesületben versenyzett gyerekkoruktól kezdve, ez lehetőséget biztosított a szülőknek a csapattal együtt utazni a versenyekre, szurkolóként bíztatni a versenyzőket. Idővel a lelkes nézőből szakértő versenybíró vált, az évek alatt számtalan versenyen számíthattunk munkájára, amit mindig alázattal, megbecsülten végzett. Idővel már nemzetközi versenyeken is vezető bíróként vett részt, a versenyzők és edzők egyaránt elfogadták döntéseit, tisztelték munkáját.
Éles Tibor (1956 – 2014)
Az uszonyosúszás első Európa-bajnoki címét elérő 4×100 méteres váltó tagja volt. Versenyzőként három világversenyen vett részt, Európa-bajnokságon a dobogó legmagasabb fokára is felállhatott. Ötször volt országos első, és örökös magyar bajnoki címben is részesült. Pályafutása alatt végig a budapesti MHSZ Ganz Mávag, majd későbbi nevén az MHSZ Egyesült Izzó Könnyűbúvár Klub sportolója volt.
Olajos Károly (1958 – 2023)
Több mint negyven éven át tevékenykedett búvárként, búvároktatóként, barlangkutató búvárként. Szívügye volt a tapolcai Tavas- és Korház-barlang, ahol évtizedeken keresztül végzett aktív kutatómunkát. Életvidám, pozitív személyiség volt állandóan tele tervekkel és lelkesedéssel. Az MTTSZ Veszprém Megyei Búvárklub elnökeként dolgozott a búvárkodásért. Kezdeményező szerepe volt a fogyatékkal élők hazai CMAS búvároktatásában. Legendássá vált alakja volt a hazai búvárkodásnak.
Rimóczi László (1958 – 2009)
A Magyar Búvár Szakszövetség főtitkára és elnökségi tagja volt, a sportvezetőt a CMAS a legmagasabb kitüntetésben részesítette.
Császár Andor (1959 – 2017)
1973-ban kezdett el búvárkodni az akkor is már nagy hagyományokkal, sporteredményekkel rendelkező, 1957-ben alakult MHSZ Csepeli Búvárklubban (ma Csepel Barrakuda Búvár SE), melynek több évtizeden keresztül az elnöke volt. Egyaránt fontosnak tartotta a szabadidős merüléseket és a versenysportot is. Egyesülete folyamatosan a legkülönfélébb búvármunkákat végezte, irányította. Kiemelkedő szakmai munkáját klubjának versenyzői által a hazai- és nemzetközi versenyeken elért sikerei is bizonyították. Kedvenc merülőhelye a Vörös-tengernél, Dahabon volt, ahol 2017-ben búvárkodás közben életét vesztette.
Fabó Éva (1967 – 1994)
12 évesen a legfiatalabb versenyzőként indult felnőtt világversenyen, az ő nevéhez fűződik az uszonyosúszó sportág első világbajnoki győzelme is. Hosszú pályafutása alatt végig Dunaújvárosban sportolt, összesen 12 világversenyen indult, ahol 2 világjátékok, 1 világbajnoki és 3 Európa-bajnoki címet nyert, emellett még 24 alkalommal léphetett fel a dobogó valamelyik fokára. Az Ő nevéhez fűződik az 50 méteres medencében elért legtöbb – számszerűen 52 – női országos bajnoki cím. Örökös magyar bajnok, akit hat alkalommal az év sportolójának is megválasztottak. Az 1994-ben, mindössze huszonhét évesen elhunyt kiváló sportoló emlékére 1996. július 12-én a dunaújvárosi fedett uszoda felvette a sportoló nevét és felavatták emléktábláját.
Dr. Savanya Norbert (1976 – 2010)
Az uszonyosúszás egyik meghatározó, nagy egyénisége volt. Hazánkban a férfiak között eddig ő nyerte a legtöbb világbajnoki címet, a sportág első egyéni férfi vb-győztese volt. A szegedi sportoló pályafutása alatt 1 világjátékon, 8 világbajnokságon és 2 Európa-bajnokságon indult, melyeken összesen 11 aranyérmet szerzett. Emellett még tizenháromszor léphetett fel a világversenyek dobogójának valamelyik fokára, 2 egyéni világcsúcsot úszott, 36 országos bajnoki címet ért el, hétszer választották meg az év sportolójának. Számtalan magyar Ob-n nem akadt legyőzőre 800 m és 1500 méteren.